Borsa haftayı rekorla kapattı. İşte en çok kazandıran hisseler

Endeks, bir önceki kapanışa göre 323,61 puan yükselmiş ve toplam işlem hacmi 132,7 milyar lira olarak gerçekleşmiştir.

Bankacılık endeksi %4,82, holding endeksi ise %2,50 değer kazanmıştır. Tüm sektör endeksleri artış gösterirken, bankacılık sektörü en fazla kazancı sağlamıştır.

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ihtiyatlı tutumunu sürdürmesi ve yayınlanan verilerin işaretleriyle karışık bir görünüm sergilerken, Türkiye iç piyasaları, bankacılık hisselerinin öncülüğünde olumlu bir fark yaratmıştır.

Gelecek hafta, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu’nun açıklayacağı faiz kararı, Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi toplantı tutanakları, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’nin açıklamaları, ABD’deki dayanıklı mal siparişleri, İngiltere ve Japonya’daki enflasyon oranları, dünya genelindeki hizmet sektörü ve imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi gibi önemli gelişmelerin piyasaların yönü üzerinde etkili olacağı beklenmektedir. Analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 10.700 ve 10.800 seviyelerinin direnç, 10.250 ve 10.100 puanların ise destek olarak izleneceğini belirtmişlerdir.

AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini %50 seviyesinde sabit tutacağını öngörmekte, yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise %45 olarak tahmin edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir