TMO’nun Fındık Satış Kararı Tepkiye Neden Oldu

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), stoklarında bulunan 27 bin ton kabuklu fındığı satma kararı, sektörde farklı tepkilere neden oldu. Bazı sektör temsilcileri, satış kararının yeni sezon fiyatlarını baskılayabileceği endişesiyle tepki gösterdi. Ancak, çikolata yapımında kullanılan kakao ve bademde yaşanan üretim sıkıntısına dikkat çeken diğer sektör temsilcileri, fındığın tercih edilmesiyle fiyatların yukarı yönde artabileceğini belirtti.

‘MALİYET HESABI YAPILMADAN, BU FİYAT ÇİFTÇİYE ZARAR VERİR’

Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın, TMO’nun 130 TL’lik satış fiyatını “talihsiz bir açıklama” olarak nitelendirerek, maliyet hesabı yapılmadan belirlenen bu fiyatın çiftçilere zarar verebileceğini ifade etti.

‘ÇİKOLATA ÜRETİCİSİ FINDIĞA YÖNELECEK’

Fındık brokeri Osman Çakmak ve Arslantürk Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Arslantürk ise, kakao ve bademde yaşanan hastalıklar nedeniyle çikolata üreticilerinin fındığı tercih edebileceğini ve bu durumun fındık fiyatlarını yukarı yönlü etkileyebileceğini öne sürdü. Çakmak, serbest piyasada fındık fiyatının gelecek sezon açılışında 140-145 TL/kg bandına gelebileceğini, hatta 185 TL’ye kadar çıkabileceğini belirtti.

Arslantürk ise uluslararası piyasalardaki koşulların fındık üreticisi lehine olduğunu vurgulayarak, TMO’nun 130 TL/kg satış fiyatı belirleyerek yeni sezonda taban fiyatı konusunda bir sinyal verdiğini söyledi. Yeni sezonda fiyatın rekolteye bağlı olarak belirleneceğini ve fındık sektöründeki her paydaşın kar elde etmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir